Χαιρετώ ως νέο μέλος.

Το μόνο που θέλω να πώ είναι πως πραγματικά απογοητεύομαι οταν βλέπω το πόσο επιρεπέις είμαστε στο να επηρεαζόμαστε απο τα λόγια και τα στοιχεία (συχνά ψευδή) όσων επίδοξων εμπόρων προσπαθούν να μας πλασάρουν το οτιδήποτε. Πραγματικά πιστέυω μοιάζουμε σε αυτό τον τομέα με τους αμερικάνους που χλευάζουμε καμια φορά μόνο που αυτοί δέν έχω ακούσει να χρησιμοποιούν λέβητες ιοντων (ίσως για διαφορετικού λόγους ενδεχομένως).
Δύο πράγματα γιατί έχει πέσει και εδω και αλού πολύ συζήτηση και κλείνω.
1) Η ποιό αποδοτική ενεργειακή μετατροπή είναι η μετατροπή ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμική με αστιστάσεις (και ναί ίσως με "ιοτα") και γίνεται με βαθμό απόδοης ~99%.
2) Αν θέλει κάποιος να θερμανει το σπίτι του με ρευμα και δεν εχει αντλία θερμότητας (κλιματιστικό) τότε ας πάρει κανενα ηλεκτρικό σώμα λαδιού η κανενα αερόθερμο.
Τα παρραπάνω δέν τα λέω εγώ, και αυτό πρέπει να καταλάβουν αυτοί που ψάχνονται ακόμα, τα λένε νόμοι της φυσικής.
Πραγματικά συχαίνομαι να προτείνω ώς τρόπο θέρμανσης το παραπάνω (αντιστάσεις κλπ) αλλα οι δυσκολοι καιροί είναι εδώ και πολύ φοβαμαι πως θα χάσουμε κόσμο φέτος απτο κρύο.

Τραγικό.
Λυπητερό.
Ανευθυνο.

Συγχαριτήρια για το forum σας.